KONUMU : Sürmeli köyünün doğusunda Elifli köyü,batısında İkizpınar beldesi;kuzeyinde Evrenuşağı köyü,güneyinde Çalköy ve Köseli köyü ile sınırlanmıştır.
DOĞAL YAPISI :  Engebeli bir araziye sahiptir.Toplam olarak 1000 dönüm araziye sahiptir.Arazini çoğu tarıma elverişlidir.Ormanlık kısım yok denecek kadar azdır.Köyden iki tane dere geçmektedir.Derelerin yazın suları azalmaktadır.Kış ve ilkbaharda suları tekrar çoğalmaktadır.İki tane tepesi vardır.Kuzeyinde keltepe,batısında kavaktepe bulunmaktadır.
banner1

Köy altı mahalleden oluşmaktadır. 
 1-Merkez mahalle
 2-Aşağı mahalle
 3-Maden mahallesi
 4-Hacılar
 5-Kavaktepe mahallesi
 6-Çoruklar mahallesi
TARİHÇE :
Köye ilk gelen 1923 yılında Yunanistan’ın Kavala,Dırama, Piriştina yörelerinden gelmişlerdir. Köye ilk gelen dört hanedir. Daha önce bu köyde Rumlar yaşamıştır. Daha sonra Rumlar mübadele zamanında gitmişlerdir. Yunanistan’dan gelenler17 haneye kadar yükselmişler. Cumhuriyetin kurulmasından hemen sonra Yunanistan ve Türkiye arasında yapılan anlaşma ile her iki tarafta bulunanlar yer değiştirmişler yani mübadele olmuştur. Bu yüzden köye yerleşen halka mübadil halk arasındaki deyim ile muhacir denmektedir.Yunanistan’dan gelenler çoğalarak köyün bu günkü nüfusunu oluşturmuştur. Köyde Rumlardan kalma bina camiye çevrilerek 50 yıl hizmet vermiştir.Köyün tek tarihi eseridir. Şu anda kullanılmamaktadır.Köyde çok az miktarda Trabzon tarafından göç eden insanlar bulunmaktadır. Köyde kavaktepe,coruklar maden mahallesinin eteğine,aşağı mahallede kaynak suyu bulunmaktadır.
SOSYAL YAPISI :  
Köyün nüfusu 1974 yılına kadar hızla artmıştır.1975 yılında 2100 omuştur.1975 yılından sonra köyden çeşitli yerleşim yerlerine göç başlamıştır.1987 yılına kadar köyden 126 hane göç etmiştir. Bu tarihten sonra göç durma noktasına gelmiştir.Köyün nüfusu yaz aylarında artmaktadır. Özellikle İstanbul’dan yaz aylarında yoğun bir şekilde insanlar gelmektedir. Yaz tatillerini geçirdikten sonra tekrar geriye göç başlamaktadır. Köyde 8 yıllık ilköğretim okulu , cami ve kur’an kursu binası, tarım kredi kooperatifi Sağlık ocağı bulunmaktadır. Köyde nüfusun az olması poliklinik sayısında azlık olmasından dolayı sağlıkta aile hekimliğine geçilmesi ile beraber sağlık ocağı kapanma noktasına gelmiştir.
Köyde kuşkayasından gelen su kullanılmaktadır.2006 yılında başlayan proje ile su şebekesi tamamen değişmektedir. 2007 yılının ilk aylarından itibaren yeni şebekeden su kullanılmaktadır.
Köy Bafra ilçesine bağlıdır.Bafra’ya uzaklık 13 km dir. Köyü Bafra ya bağlayan yol 2006 yılında tamamen yeniden altı dolgu yapılarak asfalt olmuştur. Köy yolunun grup yol olmasından dolayı köye ulaşım her zaman çok kolay olmaktadır. Köyün civar köyler olan Çalköy, Uluağaç, Yeşilköy, ikizpınar, Evrenuşağı, Köseli köyleri ile çevre bağlantısı bulunmaktadır.
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Email this to someone