Köyümüzde  “Ekolojik Turizm” projesi kapsamında “Ekolojik Yaşam Merkezi” kurma çalışmaları başladı.

Ekolojik Köy olma yolunda ilk adımların atıldığı Köyümüzde ekolojik eğitimlerle beraber “Ekolojik Yaşam Merkezi” oluşturma çalışmaları başladı. Doç. Dr. Ali Kemal Ayan’ın girişimleri ve Bafra İçin Hepimiz oluşumu ve Bafra Genç İşadamları Derneği’nin destekleri ile Köyümüzdeki eski tarihi yapılar restore edilerek Ekolojik Turizme kazandırılacak. Ekolojik Turizmin ilk ayağı olarak da sonradan camiye çevrilen tarihi kilise ile su değirmeni restore edilecek.
Bafra için Hepimiz Oluşumu ve Bafra Genç İşadamları Derneği bünyesindeki inşaat mühendisi ve şehir plancısı üyelerin içinde bulunduğu heyet kilise ve su değirmeninde incelemelerde bulundu.

degirmen3

Sürmeli Köyü’nün doğal ve tarihi yapısı ile Ekolojik Köy olma yolunda ideal olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ali Kemal Ayan, “Köyde yaklaşık 25 eski yapı bulunuyor. Bunların hepsi butik otel şeklinde ekolojik turizme kazandırılabilir. Biz öncelikle merkezi bir konumda bulunan tarihi taş kiliseyi ekolojik yaşam merkezi yapmayı planlıyoruz. Yaklaşık 100 metrekarelik bir taş yapı. Çevresi ile de çok doğal bir görünümü var.” dedi.

Köyün girişinde eski bir su değirmeni bulunduğunu belirten Ayan, “Su değirmeni doğal yaşamın en temel göstergesidir. Bilindiği gibi modern un değirmenleri hızlı döndüğü için unun içindeki besinleri yok ediyor. Ekolojik Köyümüzün ürünlerinin de ekolojik olması için ununun da ekolojik olması gerekiyor. Su değirmenleri daha yavaş hızda döndüğü için besin kaybı daha düşük oluyor. Bu kapsamda su değirmenini de restore edip köye tekrar kazandıracağız.” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Ali Kemal Ayan son olarak şunları söyledi: “Bir organik yaşam alanı hayal ediyoruz. Bölgemizdeki insanlara, şehirlilere, kentlilere hafta sonları güzel bir ekolojik yaşam alanı sunmayı düşünüyoruz. Tüm çalışmalarımız bunun adına. Kırdaki insanların yaşantılarını ve kırdaki insanların ürettiklerini kentliler burada paylaşacaklar. Henüz yolun başındayız. İradeyi oluşturduk.”

Emekli resim öğretmeni, ressam Kazım Tuncay, 1924 yılına kadar Rum köyü olan Sürmeli köyünde bulunan kilisenin mübadele de sonrası onarılarak 50 yıl cami olarak kullanıldığını daha sonraları yeni bir cami yapılması nedeniyle kullanılmayan tarihi binanın viran olduğunu belirtti. Tuncay, “Köy muhtarımız başta olmak üzere köy halkı projeye destek veriyor.” diye söyledi.

degirmen31 degirmen30 degirmen24 degirmen21 degirmen3

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Email this to someone